Bal Küpü Küp Şeker Üretim Prosesi
  • Küp şeker makineleri, Şeker Pancar işleme dönemi olan Eylül - Aralık aylarında direkt rafineriden, Pancar işleme dönemi haricinde ise Aksaray Fabrikamızdaki 65.000 ton kapasiteli, ful otomatik iklimlendirme sistemine sahip kristal şeker silosundan tamamen kapalı devre olarak beslenmektedir. Besleyiciden geçen kristal şeker, otomatik mıknatıslı metal kontrol sisteminde denetlenmektedir.
  • Rafineriden veya silodan gelen küp şeker üretimine özel imal edilmiş kristal şeker, dozajlama ve nemlendirme helezonuna geçerek, ultraviyole filtre ve sterilize edilmiş su ile %1,2 ila %1,6 nispetinde nemlendirilir. Nemlendirilip karıştırılan şeker kalıplanacağı tambur kısmına geçmeye artık hazırdır.
  • Tambur kısmına geçerken hem karışımın daha iyi olması hem de tambur üzerindeki kalıplardaki gözlerin daha iyi dolması için hemen tambur üzerinde bir karıştırıcı sistem vardır. Tambur dönüş hareketi ile bir taraftan kalıplar dolarken bir taraftan da ilerleyen banda/plakalara küp şekerler otomatik olarak dizilmektedir.
  • Plakalar üzerine dizilen küp şekerler ilerleyerek kurutma fırınlarına girer. Kurutma fırınlarında elektrikli veya buharlı serpantinler marifeti ile küp şekerler kurutulur. Kurutulan bu küp şekerler vakumlu robotlar ile karton kutulara otomatikman doldurulur.
NOT

Küp şeker üretim proseslerinde su dışında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Kristallerin birbirine yapışmasını sağlayan unsur; şekerin su ile karışmasından dolayı ortaya çıkan yapışma özelliğidir.

Balküpü